ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

VESELÝ ROK V MATEŘSKÉ ŠKOLE ANEB

HRAJEME SI OD PODZIMU DO LÉTA

Vzdělávací oblasti

pohyb, řeč, poznávání, estetika, praktické činnosti, grafomotorika

tvoří tématické bloky

PODZIM - ZIMA - JARO - LÉTO

vycházejí z ročních období, významných dnů, událostí a svátků

TÉMATICKÉ INTEGROVANÉ BLOKY

1. PODZIM

KDO JSEM A KDE ŽIJI

BARVY A DARY PODZIMU

PODZIMNÍ LOUČENÍ A PŘÍPRAVY NA ZIMU

2. ZIMA

TRADICE A ZVYKY VÁNOC

ZIMA, ZIMA, ZIMIČKA- ZIMNÍ RADOVÁNKY

POHÁDKOVÁ ZIMA

3. JARO

SVĚT KOLEM NÁS

VELIKONOCE

4. LÉTO

PŘÍRODA ŽIVÁ, NEŽIVÁ

HOP DO VODY DO VODIČKY

PODZIM

Zajistit dětem co možná nejpříjemnější a bezproblémový nástup do mateřské školy, eliminovat odloučení od rodiny. Vytvořit podmínky pro vytvoření kladného vztahu dítěte k mateřské škole. Seznamovat děti s krásami podzimní přírody. Vlídným přístupem učitelek a všech zaměstnanců MŠ navodit u dětí pocit bezpečí, individuální přístup k dětem, postupné zvykání na MŠ, navazování kontaktu s dospělými,  seznamování dítěte s novým prostředím MŠ a kamarády, postupně dítě zapojovat do her a činností, prohlídky po školce, co kde máme, motivace říkadly, písněmi, rozhovorem s maňáskem, pohádky a vyprávěnky, seznámit dítě postupně s pravidly soužití ve skupině vrstevníků,  navazování vztahů mezi dětmi i mezi dospělými v MŠ, společně s dětmi vytvářet  pravidla pro chování ve třídě i venku, učit se respektovat tato pravidla, seznámit děti se změnami v přírodě na podzim, jak se příroda připravuje na zimu, vycházky, výlety do okolí,pozorování zahrady, sbírání plodů a listí, hry v parku a lese, seznámit děti s částmi lidského těla, rytmická říkadla, cvičení a námětové hry, omalovánky, procvičení jemné motoriky ruky, posilování zdraví, otužování při pobytu venku, přísun vitamínů ve stravě, pitný režim, dodržování základních hygienických návyků, čištění zubů po obědě, seznámení se s pravidly bezpečného chování na ulici, počátky kroužků pro starší děti, flétny, keramika.

ZIMA

Využívat lidové tradice a zvyky, aby se děti seznámily s původem vánoc. Poznávat s dětmi možnosti zimního vyžití na sněhu, sporty, stavby ze sněhu. Dodržovat pravidla při zimních činnostech, vztahy mezi dětmi. Naučit děti pomáhat zvířátkům v zimě. Rozvíjet dětskou fantazii všemi prostředky, kresbou,  malbou, prací s modelínou, těstem, keramickou hlínou, seznamovat se s různými materiály, učit se zacházet s nůžkami a lepidlem,  navozovat u dětí citové prožitky v koledách, příbězích, pohádkách, pokusit se o výtvarné ztvárnění, rozsvěcení vánočního stromu, Mikulášská nadílka, Vánoční program pro rodiče, zdobení stromečku v kostele, dramatizace pohádky zdokonalovat schopnosti a dovednosti při pohybových činnostech v MŠ i venku, zimní sporty, klouzačky, radovánky na sněhu, cvičení v tělocvičně, využití relaxační místnosti, skluzavky, míčkový bazén, pohybové hry a hry se zpěvem, dodržovat předem určená pravidla, výměna rolí ve hře, učit se ohleduplnosti, správně zacházet s hračkou, dělit se o nové hračky z nadílky, využití při hře ve skupinách, nekazit hru ostatním dětem, pomáhat zvířátkům v zimě, krmení ptáků, budky, krmení kačen na Jizeře, nosíme do lesa kaštany.

JARO

Seznamovat děti s probouzející se přírodou, pozorovat změny počasí. Prožít s dětmi svátky jara, velikonoce. Pozorovat s dětmi rozkvétající zahrady, louky, stromy. Pozorovat domácí a volně žijící zvířata a jejich mláďata. Provozovat pohybové aktivity v přírodě, vytvářet vztah k přírodě. Seznamovat se s novými poznatky o přírodě, pozorování a pokusy,vytvářet pozitivní vztah k přírodě, ekologické cítění, vycházky, výlety, pobyt na zahradě MŠ, pokusy se semínky, základní pěstitelská činnost, upevňovat základní návyky slušného chování, dodržovat hygienické návyky, pozdravit,požádat, poděkovat, omluvit se, používat kapesník, slušně stolovat, učit děti vyjadřovat své dojmy a zážitky, vyprávění, zpěv, kresba, pohyb, seznámit děti s okolím města, seznamování s dopravními prostředky, výlety pěší, autobusem i vlakem do okolí, poznávat lidové tradice a zvyky, podílet se na oslavách velikonoční přípravy, zpěv písní , pohybové činnosti, příprava oslav Dne matek , vystoupení v divadle, Akademie MŠ, seznamovat se s různými materiály a technikami při tvořivých činnostech, výzdoba třídy, mateřské školy, výrobky z keramiky, velikonoční výzdoba domů, dárky pro maminky, péče o květiny

LÉTO

Využívat co nejvíce příjemné počasí při pobytu venku. Vytvářet u dětí povědomí o okolním světě, vytvářet vztah k přírodě, ke společnosti, aktivně prožívat Svátek dětí, zapojovat se do akcí s nim spojených, Pohádkový les, Olympiáda pro předškoláky, školní výlety, zdokonalovat děti ve výtvarných a hudebních činnostech, návštěva ZuŠ, malování na asfalt, malování na tabule,využití pro tvořivé činnosti přírodní materiály, společné zpívání všechny třídy, podporovat dítě v samostatnosti a sebejistotě, soutěž pro malé požárníky Malý Soptík, soutěže na zahradě MŠ, podporovat děti v různých pohybových činnostech, aktivity na zahradě, brouzdání v bazénu, Jizeře, vycházky do lesa, překonávání překážek, předplavecká výchova v Turnově- 10 lekcí, vytvářet hezké vztahy mezi dětmi, podporovat děti k vzájemné toleranci. Rozloučení se školním rokem na zahradě MŠ s rodiči . Pasování školáků a rozloučení s nimi.